דלג לתוכן ראשי

בלמי הרכב- הכירו את מה שעוצר אתכם

בלמי הרכב הם מהשחקנים הראשיים ברכב שלנו, למרות שבדרך כלל, עובר רובנו, הם נותרים מאחורי הקלעים. הם לא נוצצים כמו רמת הגימור או בולטים כמו מערכת ההיגוי, אבל הם למעשה הדבר היחידי שמסוגל לעצור את הרכב שלנו, או אפילו להאט אותו, בזמן נסיעה. כדי לדעת איך לטפל כראוי בבלמים שלנו, צריך קודם לדעת איזה סוג בולם מותקן ברכב, כיצד הוא פועל וכיצד לבדוק את תקינותו. החלפת רפידות או בולמים לא נחשבת יקרה מאוד ביחס לתיקון חלקים אחרים ברכב, במיוחד לעומת רמת הבטיחות שבלמים תקינים וחדשים מבטיחים לנו.

אילו סוגי בלמים נפוצים במכוניות בארץ וכיצד הם פועלים?

הבלם הנפוץ ביותר במכוניות סטנדרטיות ומודרניות, הוא בלם הדיסק. הוא פועל באופן דומה לבלמים שאפשר למצוא באופניים, אך מאפשר כוח רב מאוד בבלימה, ותגובה מיידית. לחיצה על דוושת הבלימה גורמת להצמדה ולחיצה של רפידות מיוחדות אל דיסק הגלגל מצידו החיצוני. החיכוך של הרפידות מול הדיסק הוא שגורם לעצירה. ניתן להסיק שהרפידות נשחקות מכל בלימה, וזה גם מה שהופך אותן למתכלות ומעלה את הצורך להחליף אותן כל כמות קילומטרים מסוימת. בלם אוויר פועל באופן דומה, אך הלחץ על הרפידות מופעל באמצעות לחץ אוויר, ולא באמצעות בוכנות הידראוליות. אלה מותקנים במשאיות. הם מאפשרים כוח בלימה גדול יותר, אך דורשים התקנת מיכלי אוויר בנוסף.

יתרונות הבלמים והתאמתם לסוג הרכב

בלם הדיסק מאפשר בלימה מיידית וריספונסיבית מאוד לרכב קטן, משפחתי ואפילו לרכבי שטח גדולים. השימוש ברפידות אומר שאין צורך להחליף או לתקן את כל המערכת, אלא רק להחליף רפידות כאשר הזמן מגיע. רכבים ישנים יותר מצוידים בבלם תוף, שבולם את הגלגל על ידי היצמדות והתחככות עם החלק הפנימי של הגלגל. שטח הפנים של התוף גדול יותר, כך שהבלימה מהירה ואחידה יותר. אך מכיוון שהשימוש בתוף יוצר חום רב, יצרני רכב רבים מעדיפים לבחור בבלם הדיסק.

מתי יש להחליף את רפידות הבלמים?

נהגים רבים מחליפים את רפידות הבלמים רק לפני טסט או אחרי שנכשלו בטסט. אבל כדי לשמור על בטחון הנוסעים, חשוב לעקוב אחרי "בריאות" הרפידות גם ללא קשר לטסט השנתי.  כלל האצבע אומר שכדאי להחליף את הרפידות כל שנה וחצי עד שנתיים, אך אין פה התייחסות למשקל הרכב, אופן הנהיגה והבלימה ומשתנים נוספים. רכבים חדשים כוללים לרוב חיישן המודיע על הצורך בהחלפת הרפידות. נהגים ברכבים ישנים יותר צריכים לשים לב לתגובה איטית יותר בבלימה, לתחושה שונה בנסיעה או לרעשים יוצאי דופן שמגיעים מכיוון הגלגלים.

מחירי החלפת רפידות בלמים ובולמים שלמים

סט של 4 רפידות לא צריך לעלות יותר מ- 200 שקלים, כאשר מותגים יוצאי דופן יכולים להגיע עד כ- 450 שקלים לסט.