דלג לתוכן ראשי

מהם הפלאגים של הרכב ?

בשביל מי שלא מבין יותר מדי בכלי רכב (וניתן לומר זאת על הרוב המוחלט של הנהגים בעולם), המונח "מצת לרכב" מזכיר את מצית הסיגריות שמשולב בחלק מהרכבים. גם המילה "פלאג" או "ספארק-פלאג" לא אומרת יותר מדי למי שלא מכיר מכוניות מבפנים החוצה. אבל הפלאגים ברכב שלכם אחראיים על השלב הראשוני ביותר של הנסיעה – ההנעה. פלאג פגום או שרוף יכול להשבית לחלוטין את הרכב עד שיוחלף, לכן חשוב לשמור עליו במצב טוב ותמיד לשמור כמה בצד בתור רזרבה.

כיצד פועל מצת הרכב ומה תכליתו?

מנועי בעירה פנימית (מהסוג שמשולב ברכבים הפועלים על דלק ולא דיזל או חשמל), מערבבים יחדיו אוויר ודלק כדי ליצור תרכובת דליקה. הבוכנות דוחסות את התרכובת, ותפקידו של המצת (הפלאג) הוא ליצור ניצוץ עוצמתי מספיק כדי להצית אותה ולהפעיל את המנוע. בתוך הפלאג עוברים אלפי וולטים, וכאשר הם משתחררים, המנוע מתחיל לשחרר פיצוצים מבוקרים שמניעים את הרכב.

מתי צריך להחליף מצת לרכב?

בניגוד לחלקים אחרים ברכב, קשה לשים לב כשפעולת המצת מידרדרת. לכן קשה יותר להחליף מצת בטרם הוא מפסיק לעבוד. משום כך רצוי לשמור כמה פלאגים מתאימים לעת הצורך. רכבים שיוצרו עד שנת אלפיים דורשים החלפת פלאג בערך כל 10,000 קילומטרים. רכבים חדשים יותר דורשים החלפת מצת כל כמה עשרות אלפי קילומטרים, ולפעמים אחרי יותר ממאה אלף. ספר ההדרכה של הרכב מציין בדרך כלל כל כמה זמן יש להחליף את המצת, ומומלץ לקחת מרווח ביטחון כדי לא להיתקע עם רכב נייח.

כמה עולה מצת איכותי לרכב?

פלאגים מגיעים בדרך כלל בסטים של ארבעה, ומחירם משתנה בהתאם לגודל ועוצמת המנוע (שמכתיב את עוצמת הזרם שצריך לעבור במצת). רכבים קטנים בעלי מנוע בינוני (עד 1600 סמ"ק) ידרשו מצתים שיעלו בין 80 ל- 120 שקלים. רכבי יוקרה, רכבי שטח ורכבים כבדים זקוקים למצתים חזקים במיוחד, שעלות סט שלהם יכולה לעלות בין 500 ל- 600 שקלים.

האם ניתן להחליף את המצת לבד?

החלפת מצת לא מסובכת מאוד, אך היא דורשת מיומנות והבנה בסיסית באופן פעולתם של כלי רכב. בעיקרון, את המצתים הישנים מבריגים החוצה באמצעות מפתח ברגים, ואת החדשים מבריגים פנימה אל המנוע. לעומת זאת, הברגה חזקה מדי יכולה לפגוע במצת ואף במנוע. לכן, אם אין לכם ניסיון בנושא, רצוי ללכת למוסך מורשה, או להחליף את המצתים במנוע במסגרת טיפול 10,000, כפי שרוב האנשים נוטים לעשות.

החלפת מצת במסגרת טיפול 10,000

החלפה במסגרת טיפול 10,000 היא הפתרון הפשוט ביותר עבור מי שלא רוצה להסתכן בפגיעה במנוע וברכב. גם אם הרכב חדש יחסית, תוכלו לבקש לבחון את מצב המצתים, ובמידת הצורך גם להחליף אותם במקום. המחיר יהיה גבוה יותר, אבל התוצאה מובטחת וניתנת באחריות.