דלג לתוכן ראשי

סוגי טיפולים חשובים לרכב

כיצד יודעים אילו טיפולים חיוניים לרכב

אחזקה של רכב יכולה להאריך את תוחלת חייו וכן את ערכו. לכן, הקפדה על בדיקת הרכב מדי תקופה וטיפולים שונים הם בגדר חובה לכל אדם שבבעלותו רכב. מאמר זה יגולל בפניכם את סוגי הטיפולים השונים אשר יעזרו לכם לשמור על רכבכם.  

חשוב לדעת כי בעת קניית רכב יד שנייה או רכב חדש חובה על הבעלים הקודמים או היצרן לספק לכם את חוברת הטיפולים של הרכב. כאן מדובר על חוברת בה רשומים כל הטיפולים אותם צריך הרכב לעבור מדי תקופה ומהם הטיפולים אותם כבר עבר ומתי. עיון בחוברת זאת וההקפדה על כל הטיפולים המומלצים בה תבטיח לכם כי הרכב שלכם מתפקד בצורה טובה ובטיחותי לנסוע בו. בנוסף, חשוב לדעת כי אם תהיו מעוניינים למכור את הרכב ולקנות רכב אחר, קרוב לוודאי שהסיכויים למכור אותו יהיו טובים יותר אם תוכלו להראות לקונים הפוטנציאליים את חוברת הרכב, דבר אשר תקף גם לגבי קניית רכב. בנוסף, אם כל הטיפולים בוצעו במוסך מורשה של היצרן תוכלו לבקש כי המוסך יוציא לכם פלט ממוחשב אותו תוכלו להציג בפני המתעניין ברכב.  

חשיבות הטיפולים לרכב

בחוברת היצרן ובחוברת הטיפולים יצוינו טיפולים המוגדרים כטיפולי חובה על ידי היצרן. טיפולים אלו יכולים להיות טיפול עשרת אלפים, טסטים שונים ועוד. בנוסף, בחוברת יהיו מצוינים גם טיפולים מסוגים שונים ומהי הסיבה בגינה הרכב עבר את אותם טיפולים. אלו יכולים להיות טיפולי פחחות וצבע וזאת בעקבות תאונה שהרכב עבר או בלאי של הצבע. טיפולים במערכת החשמל של הרכב בעקבות בעיה במגעים או טיפולים של התקנת מערכות שונות הקשורות לחשמל וזאת בעקבות שדרוג של מערכות שונות ברכב. טיפולים נוספים הם טיפולי קילומטרז' וטיפולים שונים הקשורים אל מכונאות, כמו למשל החלפת חלקי חילוף מסוימים ברכב, תיקון המצבר, המנוע ועוד. יש לקחת בחשבון כי שיווי הרכב מוערך לא רק על ידי שנת היצרן שלו ודגם, אלא גם על ידי המצב הכללי של הרכב וכל אותם טיפולים אותם הוא עבר. לסיכום, ניתן לומר כי תחזוקה נכונה וקפדנית של הרכב תוביל להארכת חיי הרכב ומכירה קלה יותר שלו, שכן מדובר על רכב שמור.  

להלן הפירוט:

טסט- כל אחד מודע לעובדה כי רכב חייב לעבור טסט כל כמה שנים. הטסט מורכב מבדיקות כוללת של הרכב כשהמטרה של בדיקות אלו הוא לוודא כי הוא כשיר לנסיעה על הכביש. בטסט יבוצעו בדיקות שונות, כמו למשל בדיקת הבלמים, בדיקה של כל אורות הרכב, בדיקה של ההיגוי ברכב, מערכות החשמל ועוד. חובה לשים מדבקות לרכב של הטסט שעבר בכל שנה.

טיפול 10,000- בעבר, כל רכב היה צריך לעבור טיפול עשרת אלפים מדי עשרת אלפים קילומטרים. כיום, רכבים צריכים לעבור טיפול זה בהתאם להוראות היצרן אשר מופיעות בחוברת של הרכב. בטיפול זה יבדקו הבלמים, הצמיגים, מערכת ההיגוי וההגה של הרכב שלכם, נוזל הקירור ועוד. בהתאם לבעיות יוחלפו או יתוקנו חלקים מסוימים ברכב וזאת על מנת שיהיה בטוח לנסיעה על הכביש.

טיפולים תקופתיים- בכל טיפול תקופתי יש לוודא כי המכונאי שלכם במוסך מבצע בדיקה של שמן המנוע של הרכב, המצתים שלו, מסנני השמן והאוויר, הפלטינות והגיר. בהתאם לבדיקות יבוצעו הטיפולים הרלוונטיים.